29th Festival 2019

Programme


euro-scene Leipzig

29th Festival of contemporary European theatre and dance


05. Nov. – 10. Nov. 2019


»Parallelwelten«

(»Parallel worlds«)

Theatre and dance from the old and new Europe

With the patronage of Leipzig's Mayor, Burkhard Jung

Festival Director and programme: Ann-Elisabeth Wolff
in collaboration with the Artistic Advisory Council


1.

Tuesday, 05. November 2019 // 7.30 – 9.45 p.m. (Opening night)
Schauspielhaus / Big stage

Landestheater Niederösterreich, St. Pölten
»Am Königsweg«
(»On the royal road«)

Theatre piece by Elfriede Jelinek

Staging and puppets: Nikolaus Habjan
German première of the Austrian première

Introduction before the performance: Nikolaus Habjan, Vienna, and Marie Rötzer, Artistic Director Landestheater Niederösterreich, St. Pölten


2.

Wednesday, 06. November 2019 // 3.00 – 10.00 p.m.
Thursday, 07. November 2019 // 3.00 – 10.00 p.m.
Friday, 08. November 2019 // 3.00 – 10.00 p.m.
Saturday, 09. November 2019 // 3.00 – 10.00 p.m.
Sunday, 10. November 2019 // 12.00 – 7.00 p.m.
(à 20 minutes for 5 audience members each)
Schauspielhaus / Diskothek

Compagnie Gilles Jobin & Artanim, Geneva
»VR_I«
Dance in virtual space

Concept and choreography: Gilles Jobin
Virtual-Reality-Technologie: Artanim
German première


3.

Wednesday, 06. November 2019 // 7.30 – 8.45 p.m.
Thursday, 07. November 2019 // 7.30 – 8.45 p.m.
Theater der Jungen Welt / Big stage

Theater der Klänge, Dusseldorf
»Das Lackballett«
(»The lacquer ballet«)

Dance piece based on Oskar Schlemmer

Conception and costumes: Oskar Schlemmer (1941)
Staging and music: J. U. Lensing
Choreography: Jaqueline Fischer

Introduction before both performances: J. U. Lensing, Artistic Director Theater der Klänge, Dusseldorf


4.

Wednesday, 06. November 2019 // 10.00 – 11.00 p.m.
Thursday, 07. November 2019 // 10.00 – 11.00 p.m.
Schaubühne Lindenfels

Jan Martens & Marc Vanrunxt, Antwerp
»lostmovements«
Dance solo

Conception and choreography: Marc Vanrunxt, Jan Martens
German première
Few texts in English language (easy to understand)


5.

Friday, 08. November 2019 // 7.30 – 8.45 p.m.
Schauspielhaus / Big stage

Cristiana Morganti, Rome
»Jessica and me«
Dance theatre solo

Conception and choreography: Cristiana Morganti
In German language (few texts in English language / German translation in the evening leaflet)

Following the performance: audience discussion


6.

Friday, 08. November 2019 // 10.00 – 11.00 p.m.
Saturday, 09. November 2019 // 7.30 – 8.30 p.m.
Theater der Jungen Welt / Small stage

Moving Music Theatre, Bitola
»Diary of a madman«
Mono-opera based on Nikolai Gogol

Conception, staging and composition: Marjan Nečak
In English language with German subtitles

Following the both performances: audience discussion


7.

Saturday, 09. November 2019 // 4.00 – 4.30 p.m.
Sunday, 10. November 2019 // 11.30 a.m. – 12.00 a.m. and 4.00 – 4.30 p.m.
Schaubühne Lindenfels

Compagnie (1)Promptu, Aix-en-Provence
»Pierre et le loup«
(»Peter and the wolf«)

Dance piece for children for children aged 6 years and older as well as adults

Choreography, staging, setting and costumes: Émilie Lalande
Music: Sergej Prokofjewe
German première
In German language


8.

Saturday, 09. November 2019 // 7.30 – 9.00 p.m.
Sunday, 10. November 2019 // 5.00 – 6.30 p.m.
LOFFT – Das Theater

Dragana Bulut, Berlin / Belgrad
»Happyology – Tears of joy«
Performance

Concept, staging and choreography: Dragana Bulut
In English language without translation

Bus shuttle:
Schauspielhaus to LOFFT
departure 6.45 p.m.
afterwards back


9.

Sunday, 10. November 2019 // 7.30 – 9.15 p.m. (Final night)
Schauspielhaus / Große Bühne

Ballet Preljocaj / Centre chorégraphique national d’Aix-en-Provence
Soirée Preljocaj
/ »Ghost« (German première)
/ »Centaures« (»Centaurs«)
/ »Still life«

Three dance pieces by Angelin Preljocaj


10.

Friday, 08. November 2019 // 10.00 – ca. 11.45 p.m. (1st round / part I)
Saturday, 09. November 2019 // 10.00 – ca. 11.45 p.m. (1st round / part II)
Sunday, 10. November 2019 // 10.00 – ca. 00.15 a.m. (2nd round and award ceremony)
Schauspielhaus / Garderobenfoyer

»For the 14th time: Competition »Das beste deutsche Tanzsolo««
(»Best German dance solo«)

Idea and conception: Alain Patel, Ghent
Artistic Director: René Reinhardt, Leipzig

Jury: Katja Erfurth, Dresden / Prof. Dr. Claudia Jeschke, Munic-New York / Hermann Heisig, Berlin / Martin Künanz, Dresden / Christian Watty, Dusseldorf



Ann-Elisabeth Wolff, Festival Director and programme

Leipzig, 02.07.2019


* * *



Fringe programme online from Wednesday, 25.09.2019

The ticket sale will begin on Saturday, 28.09.2019.




Information and contact:
euro-scene Leipzig
Festival of contemporary European theatre and dance
Gottschedstraße 16, 04109 Leipzig, Germany
Tel. +49-(0)341-980 02 84 // Fax +49-(0)341-980 48 60
info@euro-scene.de // www.euro-scene.de