29th Festival 2019


Chronological overview


euro-scene Leipzig

29th Festival of contemporary European theatre and dance


05. – 10. Nov. 2019


»Parallelwelten«

    (»Parallel worlds«)

Theatre and dance from the old and new Europe

Under the patronage of Burkhard Jung,
    Mayor of the City of Leipzig

Festival Director and programme: Ann-Elisabeth Wolff
    in collaboration with the Artistic Advisory Council



Tuesday, 05. November 2019


Main programme


7.30 – 9.45 p.m. (Opening night) // Schauspielhaus / Big stage

Landestheater Niederösterreich, St. Pölten
»Am Königsweg«
(»On the royal road«)
VIDEO CLIP  
Theatre piece by Elfriede Jelinek

Staging and puppets: Nikolaus Habjan
German première of the Austrian première

Introduction before the performance: Nikolaus Habjan, Vienna, and Marie Rötzer, Artistic Director Landestheater Niederösterreich, St. Pölten



Wednesday, 06. November 2019


Main programme


3.00 – 10.00 p.m. // Schauspielhaus / Diskothek

Compagnie Gilles Jobin & Artanim, Geneva
»VR_I«
VIDEO CLIP  
Dance in virtual space

Concept and choreography: Gilles Jobin
Virtual-Reality-Technologie: Artanim
German première




7.30 – 8.45 p.m. // Theater der Jungen Welt / Big stage

Theater der Klänge, Dusseldorf
»Das Lackballett«
(»The lacquer ballet«)
VIDEO CLIP  
Dance piece based on Oskar Schlemmer

Conception and costumes: Oskar Schlemmer (1941)
Staging and music: J. U. Lensing
Choreography: Jaqueline Fischer

Introduction before both performances: J. U. Lensing, Artistic Director Theater der Klänge, Dusseldorf




10.00 – 11.00 p.m. // Schaubühne Lindenfels

Jan Martens & Marc Vanrunxt, Antwerp
»lostmovements«
VIDEO CLIP  
Dance solo

Conception and choreography: Marc Vanrunxt, Jan Martens
German première
Few texts in English language (easy to understand)




Fringe programme


6.30 – 9.30 p.m. // Theater der Jungen Welt / Entrance foyer

Exhibition
Lackbilder von Oskar Schlemmer
(Lacquer paintings by Oskar Schlemmer)

7 colour copies based on lacquer works by the famous Bauhaus artist



Thursday, 07. November 2019


Main programme


3.00 – 10.00 p.m. // Schauspielhaus / Diskothek

Compagnie Gilles Jobin & Artanim, Geneva
»VR_I«
VIDEO CLIP  
Dance in virtual space

Concept and choreography: Gilles Jobin
Virtual-Reality-Technologie: Artanim
German première




7.30 – 8.45 p.m. // Theater der Jungen Welt / Big stage

Theater der Klänge, Dusseldorf
»Das Lackballett«
(»The lacquer ballet«)
VIDEO CLIP  
Dance piece based on Oskar Schlemmer

Conception and costumes: Oskar Schlemmer (1941)
Staging and music: J. U. Lensing
Choreography: Jaqueline Fischer

Introduction before both performances: J. U. Lensing, Artistic Director Theater der Klänge, Dusseldorf




10.00 – 11.00 p.m. // Schaubühne Lindenfels

Jan Martens & Marc Vanrunxt, Antwerp
»lostmovements«
VIDEO CLIP  
Dance solo

Conception and choreography: Marc Vanrunxt, Jan Martens
German première
Few texts in English language (easy to understand)




Fringe programme


4.00 – ca. 6.30 p.m. // Passage Kinos

Film
»The piano player«
(»La Pianiste«)

Feature film based on the novel by Elfriede Jelinek
Directing and dramaturgy: Michael Haneke
Introduction: Dr. Martina Bako, Theatre scientist, Leipzig




6.30 – 9.30 p.m. // Theater der Jungen Welt / Entrance foyer

Exhibition
Lackbilder von Oskar Schlemmer
(Lacquer paintings by Oskar Schlemmer)

7 colour copies based on lacquer works by the famous Bauhaus artist



Friday, 08. November 2019


Main programme


3.00 – 10.00 p.m. // Schauspielhaus / Diskothek

Compagnie Gilles Jobin & Artanim, Geneva
»VR_I«
VIDEO CLIP  
Dance in virtual space

Concept and choreography: Gilles Jobin
Virtual-Reality-Technologie: Artanim
German première




7.30 – 8.45 p.m. // Schauspielhaus / Big stage

Cristiana Morganti, Rome
»Jessica and me«
VIDEO CLIP  
Dance theatre solo

Conception and choreography: Cristiana Morganti
In German language (few texts in English language / German translation in the evening leaflet)

Following the performance: audience discussion




10.00 – 11.00 p.m. // Theater der Jungen Welt / Small stage

Moving Music Theatre, Bitola
»Diary of a madman«
VIDEO CLIP  
Mono-opera based on Nikolai Gogol

Conception, staging and composition: Marjan Nečak
In English language with German subtitles

Following the both performances: audience discussion




10.00 – ca. 11.45 p.m. (1st round / part I) // Schauspielhaus / Garderobenfoyer

For the 14th time: Competition »Das beste deutsche Tanzsolo«
(»Best German dance solo«)
VIDEO CLIP  

Idea and conception: Alain Patel, Ghent
Artistic Director: René Reinhardt, Leipzig

Jury: Katja Erfurth, Dresden / Prof. Dr. Claudia Jeschke, Munic-New York / Hermann Heisig, Berlin / Martin Künanz, Dresden / Christian Watty, Dusseldorf




Fringe programme


4.00 – ca. 6.15 p.m. // Passage Kinos

Film
»Polina – danser sa vie«
(»Polina – dancing through life«)

Feature film by Valérie Müller and Angelin Preljocaj
German première
Introduction: Dr. Martina Bako, Theatre scientist, Leipzig



Saturday, 09. November 2019


Main programme


3.00 – 10.00 p.m. // Schauspielhaus / Diskothek

Compagnie Gilles Jobin & Artanim, Geneva
»VR_I«
VIDEO CLIP  
Dance in virtual space

Concept and choreography: Gilles Jobin
Virtual-Reality-Technologie: Artanim
German première




4.00 – 4.30 p.m. // Schaubühne Lindenfels

Compagnie (1)Promptu, Aix-en-Provence
»Pierre et le loup«
(»Peter and the wolf«)
VIDEO CLIP  
Dance piece for children for children aged 6 years and older as well as adults

Choreography, staging, setting and costumes: Émilie Lalande
Music: Sergej Prokofjewe
German première
In German language

10. Nov. shuttle bus: departure 4.40 p.m. to LOFFT




7.30 – 8.30 p.m. // Theater der Jungen Welt / Small stage

Moving Music Theatre, Bitola
»Diary of a madman«
VIDEO CLIP  
Mono-opera based on Nikolai Gogol

Conception, staging and composition: Marjan Nečak
In English language with German subtitles

Following the both performances: audience discussion




7.30 – 9.00 p.m. // LOFFT – Das Theater

Dragana Bulut, Berlin / Belgrad
»Happyology«
    »Tears of joy«
VIDEO CLIP  
Performance

Concept, staging and choreography: Dragana Bulut
In English language without translation

Bus shuttle:
Schauspielhaus to LOFFT
09. Nov. departure 6.45 p.m.
10. Nov. departure 4.15 p.m.
afterwards back




10.00 – ca. 11.45 p.m. (1st round / part II) // Schauspielhaus / Garderobenfoyer

For the 14th time: Competition »Das beste deutsche Tanzsolo«
(»Best German dance solo«)
VIDEO CLIP  

Idea and conception: Alain Patel, Ghent
Artistic Director: René Reinhardt, Leipzig

Jury: Katja Erfurth, Dresden / Prof. Dr. Claudia Jeschke, Munic-New York / Hermann Heisig, Berlin / Martin Künanz, Dresden / Christian Watty, Dusseldorf




Fringe programme


5.00 – ca. 6.00 p.m. // Schauspielhaus / Upper foyer

Book presentation
»Quo vadis Europa?«
(»Europe where are you going?«)

Reading and discussion
with Axel Tangerding, Artistic director of Meta Theater, Munich, and Dr. Martina Bako, Theatre scientist, Leipzig



Sunday, 10. November 2019


Main programme


11.30 a.m. – 12.00 a.m. // Schaubühne Lindenfels

Compagnie (1)Promptu, Aix-en-Provence
»Pierre et le loup«
(»Peter and the wolf«)
VIDEO CLIP  
Dance piece for children for children aged 6 years and older as well as adults

Choreography, staging, setting and costumes: Émilie Lalande
Music: Sergej Prokofjewe
German première
In German language

10. Nov. shuttle bus: departure 4.40 p.m. to LOFFT




12.00 – 7.00 p.m. // Schauspielhaus / Diskothek

Compagnie Gilles Jobin & Artanim, Geneva
»VR_I«
VIDEO CLIP  
Dance in virtual space

Concept and choreography: Gilles Jobin
Virtual-Reality-Technologie: Artanim
German première




4.00 – 4.30 p.m. // Schaubühne Lindenfels

Compagnie (1)Promptu, Aix-en-Provence
»Pierre et le loup«
(»Peter and the wolf«)
VIDEO CLIP  
Dance piece for children for children aged 6 years and older as well as adults

Choreography, staging, setting and costumes: Émilie Lalande
Music: Sergej Prokofjewe
German première
In German language

10. Nov. shuttle bus: departure 4.40 p.m. to LOFFT




5.00 – 6.30 p.m. // LOFFT – Das Theater

Dragana Bulut, Berlin / Belgrad
»Happyology«
    »Tears of joy«
VIDEO CLIP  
Performance

Concept, staging and choreography: Dragana Bulut
In English language without translation

Bus shuttle:
Schauspielhaus to LOFFT
09. Nov. departure 6.45 p.m.
10. Nov. departure 4.15 p.m.
afterwards back




7.30 – 9.15 p.m. (Final night) // Schauspielhaus / Große Bühne

Ballet Preljocaj / Centre chorégraphique national d’Aix-en-Provence
Soirée Preljocaj
/ »Ghost« (German première)
/ »Centaures« (»Centaurs«)
/ »Still life«
VIDEO CLIP  
Three dance pieces by Angelin Preljocaj




10.00 – ca. 00.15 a.m. (2nd round and award ceremony) // Schauspielhaus / Garderobenfoyer

For the 14th time: Competition »Das beste deutsche Tanzsolo«
(»Best German dance solo«)
VIDEO CLIP  

Idea and conception: Alain Patel, Ghent
Artistic Director: René Reinhardt, Leipzig

Jury: Katja Erfurth, Dresden / Prof. Dr. Claudia Jeschke, Munic-New York / Hermann Heisig, Berlin / Martin Künanz, Dresden / Christian Watty, Dusseldorf




Fringe programme


3.00 – ca. 4.00 p.m. // Schauspielhaus / Start: Entrance foyer

Technical tour
»Die Räder im Getriebe«
(»The wheels in motion«)

For the 10th time: Insight into the stage technologies
Conception and guide:
Bernd E. Gengelbach, Co-Director and Technical Director euro-scene Leipzig, and Antje Gruber, Stage manager Schauspiel Leipzig





 

* * *



Information


\ Ticket sale

\ The Festival café is based from 05 – 10 November 2019 at the Restaurant Barcelona.

\ program booklet and program flyer 2019 for download (PDF)



contact:
euro-scene Leipzig
Festival of contemporary European theatre and dance
Gottschedstraße 16, 04109 Leipzig, Germany
Tel. +49–(0)341–980 02 84 / Fax +49–(0)341–980 48 60
info@euro-scene.de / www.euro-scene.de