6th Festival 1996

Complete programme


euro-scene Leipzig

6th Festival of contemporary European theatre

»Vision Europa – dem Fremden eine Tür«

(»Vision Europe – an open door to the stranger«)

Schwerpunkt: Nacht
(Focal point: night)


Under the patronage of Dr. Hinrich Lehmann-Grube,
Major of the City of Leipzig

Festival Director and Artistic Direction: Ann-Elisabeth Wolff



Main programme


Tuesday 19 Nov. // 07:30 – 09:00 p.m.
Schauspielhaus
Festival Opening
Les Ballets C. de la B., Ghent
»La tristeza cómplice«
(»The shared sorrow«)

Musical movement theatre by Alain Platel
(followed by audience discussion)


Wednesday 20 Nov. // 05:00 – 06:45 p.m. and 10:00 – 11:45 p.m.
Thursday 21 Nov. // 05:00 – 06:45 p.m. and 10:00 – 11:45 p.m.
Kellertheater
Markus Zohner Theater Compagnie, Lugano
»ErotiKomische Geschichten aus 1001 Nacht«
(»ErotiComical tales out of 1001 nights«)

A cavalcade of phantasies – narrated, played and mimed
German premier of the new version


Wednesday 20 Nov. // 07:30 – 09:15 p.m.
Haus Dreilinden (Musikalische Komödie)
Teatret Cantabile 2, Copenhagen
»10 ukendte soldater«
(»10 unknown soldiers«)

Musical Multi-Media-Mix-Performance
German premier


Wednesday 20 Nov. // 10:00 – 11:15 p.m.
Thursday 21 Nov. // 05:00 – 06:15 p.m. and 10:00 – 11:15 p.m.
Neue Szene
Compagnie Suver Nuver, Amsterdam
»Night Shift«

Theatre piece – Version II
German premier
(followed by audience discussion on all days)


Thursday 21 Nov. // 07:30 – 08:40 p.m.
Friday 22 Nov. // 10:00 – 11:10 p.m.
Schauspielhaus
Jan Fabre, Antwerp
»Eine tot-normale Frau«
(»A dead-normal woman«)

A solo piece with Hannelore Elsner
(followed by audience discussion on both days)


Friday 22 Nov. // 07:30 – 08:45 p.m.
Haus Dreilinden (Musikalische Komödie)
S.O.A.P. Dance Theatre, Frankfurt/Main
»Glass … short stories of fools«

Dance performance by Rui Horta
(followed by audience discussion)


Friday 22 Nov. // 10:00 – 11:15 p.m.
Saturday 23 Nov. // 07:30 – 08:45 p.m.
Schaubühne Lindenfels
Teatr Ósmego Dnia, Poznań
»Ziemia niczyja«
(»No man's land«)

Pictoral spoken theatre – Version II


Saturday 23 Nov. // 08:00 – ca. 10:15 p.m.
Probebühne Mockau
Schauspiel Leipzig
»Michael Kohlhaas«

Piece after the story of the same name by Heinrich von Kleist
(Contribution selected by Schauspiel Leipzig)


Saturday 23 Nov. // 10:00 – 12:30 a.m.
Sunday 24 Nov. // 04:00 – 06:30 p.m.
Neue Szene
Orphtheater, Berlin
»Warten auf Godot« (»Waiting for Godot«)
& »Quixote«

Double-barreled project after Samuel Beckett and Miguel de Cervantes


Saturday 23 Nov. // 10:00 – 11:00 p.m.
Sunday 24 Nov. // 05:00 – 06:00 p.m.
Kellertheater
Compagnie Pál Regös, Budapest
»Lélekbörtön«
(»The prison of soul«)

Movement drama after the diary by Birger Sellin
German premier


Sunday 24 Nov. // 07:30 – 08:45 p.m.
Schauspielhaus
Final Night
Compagnie Mathilde Monnier, Montpellier
»Nuit«
(»Night«)

Dance performance
German premier



Fringe programme

(selected presentations)


»Werk-Hall – Werke des Körpers«
(»Work-Hall – Works of the body«)

Evening in co-production with Siemens Kulturprogramm
\ »in zwischen räumen« (»in between spaces«)
Choreography and dance: Anna Huber, Berlin – Bern
Music: Wolfgang Bley-Borkowski
\ Vernissage: Astrid Stricker, Frankfurt/Main
\ »Things I hate to admit«
Choreography and dance: Xavier Le Roy, Paris – Berlin
Pianist: Alexander Birntraum
Siemens AG, Werk Leipzig


Films
(in cooperation with Schaubühne Lindenfels):
\ »Stalag 17«
USA 1953, Direction: Billy Wilder
after the drama of the same name by Donald Bevan and Edmund Trzcinski
\ »La notte« (»The night«)
Italy/France 1961, Direction: Michelangelo Antonioni
with Jeanne Moreau, Marcello Mastroianni, Monica Vitti, Bernhard Wicki
\ »The written face«
Swiss/Japan 1995, Direction: Daniel Schmid, with Kazuo Ohno
in co-production with the International Leipzig Festival for Documentary and Animations Films
Introduction: Fred Gehler, Leipzig


Open improvisation with the Teatr Ósmego Dnia, Poznań